Endometriózis: a 21 századi nők réme
Bízom benne, hogy mi vagyunk az utolsó olyan generáció, aki még elhiszi, hogy a fájdalmas menstruáció normális. Az elmúlt sok évben orvostól orvosig jártak azok a nők, akik hónapról hónapra egyre nagyobb fájdalmak között élték meg a menstruációjukat. Rengeteg csalódás, gúny, irónia ért minket. Sokan végig hallgattuk újra és újra, hogy a fájdalom csak a fejükben van, vagy épp, hogy nem bírunk elviselni egy kis fájdalmat sem és hisztizünk.
Ez sajnos sokszor nem csak az orvosoktól kaptuk meg, hanem barátnőink, szüleink és a környezet is hasonlóan reagált. Nagyon sokat ezért magukba fordultak, elfogadták a fájdalmat és többet nem beszéltek róla. Most itt az ideje, hogy beszéljünk róla. Mert nem, nem normális a menstruációs fájdalom. Az esetek 80 százalékában az endometriózis áll a háttérben. Az endometriózis a termékeny korú nők körülbelül 10 százalékát érinti, amely a krónikus kismedencei fájdalomban szenvedő nők 50 – 70 százaléka érintett. Először is tisztázzuk mi is ez a betegség!
Endometriózis alatt a szakirodalom azt érti, amikor a méh nyálkahártyasejtjei nem a méhben, hanem a méh üregén kívül jelennek meg. Maga az endometrium kifejezés jelenti a méh nyálkahártyáját. A betegségnek most már közismerten több megjelenési formája is van, a leggyakoribb a petefészkeket érintő úgynevezett csokoládéciszta és a hashártya felszínes felrakódása lehet. A legsúlyosabb formája a mélyen infiltráló endometriózis. Ezt azt jelenti, hogy mélyen beépül a szövetekbe 5mm alá.
Sok esetben szerveket is érintve, mint a vastagbél, rekeszizom, hüvelyfal, végbél, húgyhólyag, húgyvezeték ritkábban tüdő és más szervi érintettséggel. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy meddőséget okoz! A meddő nők 35 – 40 százaléka ezzel a betegséggel küzd.
Maga a betegség gyorsan terjed, egyes orvosok szerint a jóindulatú daganatokhoz hasonlóan viselkedik. A legnagyobb problémát a betegségnél a diagnosztika jelenti, mivel egy átlagos esetben 7-10 év telik el, mire megszületik a diagnózis. Ez idő alatt a betegség rohamosan tud terjedni.
Egyelőre egyetlen biztos diagnosztikája van, úgynevezett laparoszkopikus műtét, amelynek során a látott kép és szövettani vizsgálat alátámasztja a gyanút. Annak ellenére, hogy az esetek száma évről évre nő, a tudomány még mindig nem tudja milyen kialakulási okai lehetnek ennek a betegségnek, így az orvosok is csak tapogatóznak a sötétben. A legbiztosabb gyógyulási módja a műtét, melynek során az orvosok megpróbálják eltávolítani az összes endometrikus feltapadást, összenövést és szövetet, azonban 40 százalékban a betegség újra kiújul. Műtétek után az esetek nagy részében hormonkezelést ajánlanak, gyógyszer vagy injekció formában, amely mesterséges menopauzát idéz elő, de ez sem jelent megoldást minden esetben. Ma már tudjuk, hogy a betegség legyőzésében nagy szerepet játszik a teljes életmódváltás is. Legyőzni ezt a betegséget néha szinte lehetetlennek tűnik.
A szomszédos országokban, Magyaroroszágon és Csehországban, már évek óta működnek endometriózis centrumok, ahol az erre a betegségre szakosodó orvosok látják el betegeiket. Nagyon fontos, hogy hozzáértő orvossal kezeltessük ezt a betegséget, mert nagyon sok mezei nőgyógyász még mindig fel sem ismeri azt. Szlovákiában, sajnos sem centrumok, sem erre szakosodó orvosok nincsenek.
Egyetlen egy orvos van az országban, akinek ez a betegség a szakterülete és az nagyon kevés. Pedig az éveken keresztül félrekezelt betegség hosszú távú szövődményei nagyon komolyak lehetnek, mint pl. bélelzáródás, vagy PTX, azaz légmell, de endometrikus szöveteket találtak már az agyban is. Itt az ideje annak, hogy mi érintett nők, itt Szlovákiában is hallassuk hangunkat, és felhívjuk a figyelmet erre az alattomos és komoly betegségre.
Merjünk beszélni róla, merjünk szembenézni vele, és merjünk specialistát keresni! Ne hagyjuk, hogy a betegség határozza meg életünket, vegyük kezünkbe az irányítást!
Én megtettem, kiálltam. Vállalom a betegséget és annak szövődményeit és következményeit is. Mellém állsz te is?