Utazz Krakkóba!
Képzelj el egy helyet, ahol még mielőtt sokat tudnának rólad, már szimpatikus vagy! Ha még elmondasz egy rövid versikét már egy mérfölddel vagy beljebb a helyiek szívében. Most megkérdezed, hogy hol van ez a hely, és valóban létezik-e?! Igen, létezik. Nekünk, magyaroknak, ez a hely Lengyelország.
A versike, hogy bevágódj meg így szól:
„Lengyel, Magyar,
Két jó barát,
Együtt harcol,
S issza borát.”
A lengyel megfelelője:
„Polak, Węgier,
dwa bratanki,
i do szabli,
i do szklanki.”
Érdekes módon mi annyira nem ragaszkodunk ehhez a barátsághoz, mint északi szomszédjaink, pedig a történelem lépten nyomon összefonja ezt a két nemzetet. Tavasszal látogattam el Krakkóba és jó volt látni, hogy tele van élettel, fiatalokkal és szépséggel.
Az én viszonyom a lengyelekkel még a kilencvenes években kezdődött. Egy filmtörténeti órán a tanárom nem találta a megnézendő filmet, hát hozott helyette egy másikat, ami rám nézve történelmi jelentőségűvé vált. Ebből lett lengyel tanfolyam, diplomamunka, utazás és pozitív elfogultság a lengyelekkel kapcsolatban. Krakkóba vitt első utam, azóta is kitüntetett helyet foglal el a szívemben. Annak idején egy lengyel család befogadott a lakásukba, és minden jóval ellátott. Legutóbbi látogatásomkor elmentem a címre, de sajnos a nevek se voltak kiírva a kapuban, így azt sem tudtam meg, hogy valamelyik családtag a régi címen lakik-e még. Így nem találkoztam velük.
Ha az időjárás kedvez, ajánlom az ingyen sétákat. Naponta többször indulnak a főtérről téma szerint. Megtudhatjuk mi lett Krakkó sárkányával, hol van a pápa balkonja, vagy hogy miért szakadt félbe a főtér tornyából hangzó trombitaszó. Ezen kívül, ha figyelmesen bámészkodunk rengeteg magyar vonatkozású táblába lehet botlani. A főtérről nyíló egyik utca sarkán Balassi emléktábla fogad, kicsit arrébb magyar diákokra és Turzó Jánosra emlékező tábla. A helyi, Jagelló egyetem felvirágoztatását Jadwigának (magyarul Hedvignek ) köszönhetik, aki Nagy Lajos lányaként Lengyelország uralkodója lett, és személyes vagyonát ajánlotta fel az egyetem újraélesztésére, ahol később Kopernikusz is tanult. Hedvig a mai napig nagy tiszteletnek örvend, és a várban van eltemetve.
Biztos sokakban megmaradt a Schindler listája című film. A lényege, hogy Oscar Schindler zsidókat próbál menteni úgy, hogy a gyárában alkalmazza őket a második világháború alatt. A városban található a valamikori gyár, amely ma múzeumként működik. Azok, akik kedvelik a kemény, háborús dolgokat meglátogathatják Aushwitzot és Birkenaut is, a hírhedt haláltáborokat (be kell vallanom én nem voltam olyan bátor, hogy bevállaljam).
A külvárosban található Wieliczka nevű sóbánya, amely szintén magyar vonatkozású. IV. Béla lánya, Kinga szorgalmazza és indítja be a sóbányászatot új hazájában. Abban az időben a só az arannyal ért fel. Ma meglátogatható a bányarendszer, benne a Szent Kinga kápolnával, ahol a szobroktól kezdve a járólapokon át minden sóból van kifaragva.
Ha ezek után megéheztünk, bekaphatunk egy helyi meleg szendvicset, a zapiekankát, vagy kóstoljunk meg az egyik helyi finomságot a pierogit. Leöblíthetjük a kaját helyi sörrel, vodkával, de még zöldség lével, vagy banán nektárral is.
Este elugorhatunk a Karzimierz negyedbe, ahol mi pl. a Singer nevű kocsmában iszogattunk. Itt minden asztal valamikori varrógépből lett átalakítva. Utána karaoke bárba mentünk, és pár ital elfogyasztása után azon kaptam magam, hogy nagy elánnal ismeretlen lengyel dalokat énekelek a hasonlóan illuminált helyi elemekkel.
Kérdezhetnéd, hogy mikor érdemes Krakkóba menni. Hát most, válaszolnám. A busz piti összegért odavisz 7 óra alatt Bécsből, Pozsonyból megy hálókocsis vonat, és persze autózni is lehet.
Biztos lehetsz benne, hogy egy fantasztikus várost találsz, csordultig tele élettel, látnivalóval és a végtelenségig kedves lengyelekkel.
Ne felejtsd otthon az "útleveled", amely a szívükbe enged: Lengyel, magyar két jó barát.....
Jó utat!