• Pénzes Katalin
  • Élet

Én nem félek a naptól - amit a vegyszermentes napozásról tudni kell

19758424 10208097707715111 1114435566 nVégre itt a nyár, bár hozzám hasonlóan Ti anyukák ezt július elsejétől  talán másképp látjátok. Kemény       két   hónap elébe nézünk. A nyárra viszont nem csak lelkiekben kell felkészülni, hanem testileg is.  

Az izzasztó    melegek, erős napsugárzás szervezetünket és testünket is kihívások elé állítják.

Mi mindent is tudunk a nap elleni védekezésről? Talán csak a legalapvetőbb dolgokat. Igyál sokat, kend magad jó magas faktorszámú naptejjel és ne tartózkodj délidőben a napon.

Vannak azonban ennél  sokkal fontosabb és megsúgom, hatásosabb módszerek is, hogyan védjük magunkat, gyermekeinket, családunkat a nyári hőségben is.

Kezdjük talán a legelején, egy kis információval, mi ellen is kell védekezni és mit kell tudni azokról a termékekről, amelyek talán a Te fürdőszobádban is ott díszelegnek a polcon.  

Régóta tudjuk, hogy a D-vitamin a nap / napozás hatására termelődik a bőrben, de azt csak mostanában fedezték fel, hogy a fényspektrumnak csupán egy meghatározott sávja, az ultraibolya (UVB) sugár van ilyen hatással a szervezetünkre. Az UVA sugárzás káros is lehet. Az UVA sugarak rákos sejtburjánzást okozhatnak, és lebonthatják a bőrben az UVB sugarak hatására keletkezett D-vitamint is.

A napvédő termékek hatékonyságát az úgynevezett „fényvédő faktorral” szokták jellemezni. Fontos tudni, hogy a fényvédő faktor leginkább arról ad felvilágosítást, hogy mennyi időt tölthetünk használata mellett napozással. Például ha te naptej nélkül 15 perc alatt égnél le, és van egy 25-ös faktorú naptejed,  akkor azzal 15x25 perc alatt, azaz 375 perc alatt tudsz leégni ugyanúgy, vagyis 6 óra strandolás után talpig naptejbe borítva is pecsenyére égsz. Valójában nem óvnak meg sem a leégés, sem a káros sugarak ellen, csak késleltetik azokat.  Ráadásul figyelembe kell venni azt is, hogy a magas faktorszámú készítményekben található több vegyi anyag különösen az érzékeny bőrűek,  így a gyermekek számára az allergiás reakció lehetőségét is fokozza. 

A legtöbb naptej néhány olyan kémiai összetevővel működik, melyek hormonkárosító hatásúak, azaz befolyásolják a hormonrendszer működését. Messziről kerüld el a következő összetevőket: oxybenzone, octinoxate, homosalate, octisalate, octocrylene!

 A naptejeket  ugyanúgy, ahogy a testápolókat,  különösen gyakran tartósítják parabénekkel. Több tanulmány eredménye szerint a parabének is befolyásolhatják, károsíthatják az emberi hormonrendszert, így például egy kutatás szerint kislányoknál gyorsíthatják a nemi érést, így előbb érkezik meg hatásukra az első menstruáció. A parabének ráadásul a naptejek esetében teljes mértékben felszívódnak és naponta akár többször újrakenjük őket.

Szerencsére ezeket a sorokat még épp időben olvasod, igy ezen  borzalmakat ki is iktathatod az életedből és adok pár jó tippet, mivel helyettesítheted a vegyszereket otthonodban, megóvva így az egész család egészségét.

Természetes védelem a napsugárzás ellen

A természetes anyagok nem a fent leírtak alapján működnek, ugyanis fizikailag és biológiailag is képesek szűrni, ezáltal sokkal hatékonyabbak a fényvédelemben. Elvileg kisebb a "faktorszámuk", mégsem lehet könnyen leégni velük azért, mert amíg a kémiai naptejek minden UV-t kiszűrnek, addig a biológiai naptejek csak a káros sugarakat szűrik, és a jótékony D-vitamin képző, kalcium beépítő, barnító sugarakat nem. Márpedig ezek a sugarak nyújtják a bőrnek a legjobb védelmet azáltal, hogy engednek égés nélkül barnulni, és a barnaság nem más, mint egy olyan melaninsejt, amely  szalmakalapként vagy napernyőként funkcionál minden egyes bőrsejted felett. A barnulás nem más, mint a szervezet természetes fényvédelme mindenféle káros sugárzás ellen.

A vegyszermenetes, házi kozmetikumok megfelelő alternatívát nyújtanak a manapság nagyon elterjedt bőrbetegségek, allergiák kezelésére, ráadásul több próbát is kiálltak az idők során: már az ókorban is szépítőszerként használt természetes anyagok hosszú évezredek óta, generációról generációra bizonyítják használhatóságukat és hatásosságukat.

A nyári napkrémekhez előszeretettel használt kakaóvajat - az eredetileg Amerika trópusi részéről származó - kakaófa terméséből nyerik ki. Természetes fényvédő, 6-8-as faktorszámú.  Sztearinsav, olajsav, palmitinsav mellett többek közt karotinoidok - zsírban oldódó antioxidánsok - is találhatók benne.  Bőrünk minden egyes négyzetcentiméterét ápolhatjuk a kakaóvajjal. Eltünteti a striákat, kezeli a repedezett bőrt és ajkakat, megszünteti a bőr égő és viszkető érzését. Bátran alkalmazhatod napozás előtt, kozben és után is akár önnmagában, mivel tökéletesen hidratáltá, bársonyossá varázsolja a bőrt, miközben védi azt.  Hatékonyan lehet használni a száraz haj nedvesítésére és a durva haj finomítására is. Zsírsav-összetétele kiváló bőrápolóvá teszi.

cocoa butter 600x399

Kép forrása

Egy másik ismert alapanyag a kókuszpálma magjából készített kókuszolaj, más néven kókuszvaj. Telített zsírsavakban és antioxidánsokban gazdag, gyorsan felszívódik, hidratálja a bőrt, jelentősen lassítva annak kiszáradását. Erősíti a bőrt, rugalmasabbá és leégésre kevésbé hajlamossá teszi. Más olajokhoz képest lágyságának köszönhetően hűsítő hatású. Hajra kenve védi azt  a naptól és a tenger szárító hatásától. A kókuszolaj egyrészről hűsítő hatású, másrészről rendkívül tápláló és energiát adó növényi olaj. Teli van magnéziummal, kálciummal, cinkkel, vassal.
Különlegessége, hogy laurinsavat is tartalmaz, mely az anyatejben is megtalálható, és a babák immunrendszerének kialakulását, erősítését segíti elő, ezáltal az egyik legjobb „gyógyszer” a kórokozók elleni természetes küzdelemben.  Kiváló gombaölő hatású, és különösen a Candida albicans kezelésében bizonyul a leghatásosabbnak.

Coconut Oil Web00Kép forrása

A nyers Ghánai shea-vajat  Afrika kenhető aranyának nevezik.  A 100 %-ban természetes, finomítatlan shea vaj Ghána területéről, ökológiai termőhelyről származik. Alapvető hatása, hogy a bőrt finomabbá teszi, a ráncokat lágyítja, a bőrirritációkat, pattanásokat csökkenti. A benne található E-vitamin és béta-karotin bőrpuhító, regeneráló hatású. kiválóan ápolja a száraz, neurodermitiszes, ekcémás bőrt. 6-os erősségű természetes faktorszámmal rendelkezik. Hidratálja, megnyugtatja, regenerálja a bőrt és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. A sheavaj felszívódik a bőrbe, hosszantartó hidratáló hatást fejt ki, serkenti a bőr öngyógyító képességét, mely alkalmassá teszi esetleges leégés esetén a bőr kezelésére és gyógyítására. (saját tapasztalatból megerősítem, hogy a bőr leforrázása esetén is nyomtalanul, maradéktalanul eltünteti a bőrhibákat). A shea vaj "titka", hogy összetétele nagyon hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételéhez, vitamintartalma pedig szinte tökéletes bőrápolóvá teszi.

A fent említett vajak önnmagukban is használhatóak, de vegyítve őket egymással, illetve más olajokkal fokozhatjuk napvédő hatásukat és növelhetjuk faktorszámuka.

Ehhez ideális olajnak számít a Makadám olaj, mely SPF 6 értékű és biztosítja a bőr számára a megfelelő védelmet a leégés ellen. A jojoba olajat folyékon viasznak is nevezik. A makadámia olajjal egyezően tulajdonságai hasonlóak a bőr természetes olajával, a sebummal. Napkrém összetevőként a bőr természetes testápolója, és myristsav (zsírsav, mely a növényi olajokban természetes formában van jelen) összetevőjével gyógyít és gyulladást gátol. SPF értéke 4.

SPF 4 értékűek,  továbbá a szezámmag olaj és a  szőlőmag olaj, melyek összetevői "levadásszák" az öregedést okozó szabadgyököket, valamint antioxidáns tulajdonságaik biztosítják a sejtek öngyógyítását is, amely fontos, amikor a bőrt a napsugár UV sugarai érik.

!!! Az otthon készített napozókrémünk illatosításával azonban nem árt vigyázni. Ügyeljünk  arra, hogy a citrusos illóolajok  (citrom, narancs, grapefruit, bergamott) fényérzékenyítenek, így ezeket kerülni kell !!!

Ezenkívül bőrünket belsőleg is védhetjük olyan ételek elfogyasztásával, amelyben sok béta-karotin van, melyek segítenek bőrünk védelmében, és a barnulásban. Sárgarépa, sárgabarack, sárgadinnye, görögdinnye, paradicsom, goji, homoktövis, alapvetően minden, ami sárga, illetve ami piros, amelyek a nap színeiben pompáznak! Ezek a zöldségek, gyumölcsök nemcsak védelmet biztosítanak belsőleg, de a bőrünkön alkalmazott természetes vajak, olajok és ennek keverékeinek fényvédő hatását is megtöbbszörözhetik, de minimum megduplázzák. Sok olajat fogyasszunk a salátánkhoz, pl: olíva, sárgarépa, búzacsíra, lenmag olaj, stb.

Mikor tilos a napozás?
• ha fotoallergén gyógyszert szedünk (Sumetrolim, !!!Fenistil gél!!!, fogamzásgátló szerek, szteroid származékok, sulfonamid származékok, bizonyos szívgyógyszerek, allergia gyógyszerek stb.), mert napallergiát és maradandó bőrelváltozásokat okozhatnak.
• közvetlenül gyantázás után 24 óráig
• friss műtéti heggel, vagy bármilyen friss nagyobb felületű sebbel
• akkor, ha olyan kozmetikumot használunk, amelyben nagyobb mennyiségű alkohol, szintetikus tartósítószer vagy szintetikus illatanyag van
• ha szintetikus parfümmel fújtuk be magunkat (pigmentzavarok, rák veszélye!)
• lázas állapotban
• részegen és kábítószeres befolyásoltság alatt
• ha bármilyen kiütéssel járó fertőzésünk van
• közvetlenül hajfestés után (ez alól a természetes hajfestékek kivételek -henna, indigó...)
• akkor, ha alumínium származékot tartalmazó dezodort használunk (mirigyrák, mellrák veszélye!)
• akkor, ha octyl-methoxycinnamat tartalmú a napozószerünk, ugyanis ez a vegyület, ha huzamosabb ideig erős napsugárzásnak van kitéve, egy karcinogén vegyületté alakul át, ami rákkeltő (bőrrák, mellrák, mirigyrák veszélye!)
• ha hirtelen felszaporodnak az anyajegyek a bőrünkön 

 

További termékekért, információkéert, tanácsokért keresd fel a TALIN bioboltot Dunaszerdahelyen, ahol minden nap szívesen állok a rendelkezésetekre.

 Az  oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik szakember véleményét, ezért kérlek, minden esetben forduljatok szakorvoshoz.

 Talin biobolt – Bartók Béla sétány 791 (kultúrház mellett) , 92901 Dunaszerdahely

 

Kövess minket a FB-on is https://www.facebook.com/talin.sro

Made with love by Mert nőnek lenni jó. All rights Reserved.