Menj és merj utazni!
Vagy menjenek esetleg utazni, nyaralás helyett.
Kifogások? Nem, nem pénzkérdés - a nyaralás, az lehet, hogy igen - az utazás, az nem. A spontaneitás felszabadító, a nomád körülmények meg kifejezetten boldoggá tesznek. Hideg a víz? Jót tesz a keringésnek. Kenőmájas a vacsora? Na és. Egy wellness-hétvége nem fiatalít jobban, húsz éve is ez volt. Amúgy is, az életkor nem akadály, a magas sem. Egy barátom mesélte , hogy apukája - már nyugdíjas, Magyarországon tehát gyakorlatilag ingyen használhatja tömegközlekedést, - minden hétvégén kimegy a pályaudvarra és felszáll valami buszra, ami épp indul. Bármerre! Vagy anyósom például : elviszi unokáját fagyira a szomszéd városba, vonattal. Mert miért ne? De ismerek nem egy hetven év körüli/feletti motorost.
Van egy regény, Utazások nagynénémmel a címe, tele jó sztorikkal. A kedvencem: bácsika világéletében nagy csavargó volt, élete alkonyán, mikor egészségi állapota válságosra fordul, kibérel egy házat rengeteg szobával és felvesz egy ápolónőt. Meghagyja a nőnek, hogy minden nap másik szobában ágyazzon meg neki. Így házon belül haladhat helyiségről helyiségre a poggyászával, és a kegyes halál is valahol a folyosón éri, útközben. Ott találnak rá elnyúlva, útlevéllel a kezében. (Persze, szebben van megírva, olvassa el a Graham Greene-változatot, aki akarja - felér egy úttal az is, egyébként).
Vagy idefűzhetem ezt a buddhista tanmesét - egy barátnőm mesélte nemrég, babakocsi-tologatás közben: a Tanítvány (a buddhista tanmesék mindig erről a lúzerről szólnak) megmondja a Mesternek (ő az, aki mindig megmondja legtranszcendentálisabb tutit ), hogy nem okés neki ez a kolostor és keres jobbat. A Mester a kezébe nyom egy keserűtököt (ne kérdezzétek, mi az, de biztos már most értitek a szimbolikát ), hogy rendben, fiam, de ezt vigyed magaddal és hozd is vissza. A Tanítvány el is megy, megnéz minden menő helyet és aztán visszatér, kissé kiábrándultan - a Mester meg feltálalja neki a madárlátta keserűtököt vacsorára, beleharap és - hogy, hogynem - még mindig tök keserű. Nekem, most és itt ez a tanmese arról szól, hogy ha magammal cipelem a vacakjaimat az utamon, akkor akár el se induljak - lehet szó tárgyakról, sérelmekről, gondokról. Elmehetek akár a Maldív-szigetekre is, körbeszelfizhetem a világot, ha a szelfik - és a világ - közepén az a keserűtök-fejem csak ugyanaz marad. Zengő érc leszek csak és pengő cimbalom. Sonkáskifliken fogok keseregni és azon, hogy a szállodai szoba miért nem úgy néz ki, mint a katalógusban.
Távol kerülni a hétköznapok mókuskerekétől - erről kellene szóljon a dolog. Az utazás zarándoklat. A kaotikus puzzle messziről nézve kiadja a mintát. A túlaggódott dolgok lelepleződnek jelentéktelenségükben - hogy az igazán fontosak, amikért érdemes hazatérni - babakocsi-tologatás, mesék,a szomszéd város fagyizója - teljes szépségükben rajzolódhassanak ki.
( tadamm, végszó, epikus zene, V. és A. motorozik bele a naplementébe, el)